თემა | მონაკვეთის შუამართობის თვისება |
---|---|
მიზნები | მოსწავლემ უნდა:
|
შედეგები, ესგ-სთნ შესაბამისობა |
მათ. VII.13. მოსწავლეს შეუძლია
გეომეტრიული ამოცანების ამოხსნა სამკუთხედებთან
დაკავშირებული ცნებებისა და ფაქტების გამოყენებით.
|
აქტივობები | 1 აქტივობა: გაკვეთილის მიზნებისა და მიმდინარეობის გაცნობა (2 წთ) 2 აქტივობა: არსებული ცოდნის გააქტიურაბა. ა) მოსწავლეებს ვთხოვთ დახაზონ მონაკვეთი და გაყონ ორ ტოლ ნაწილად. ბ) ააგონ მონაკვეთის მართობული წრფე. დაასაბუთონ მართობულობა. შეკითხვა: როგორ ფიქრობთ ამ ორი დავალების კომპოზიციით როგორი ნახაზი მიიღება? (5 წთ) 3 აქტივობა: მონაკვეთის შუამართობის ცნების შემოტანა. წრფეთა კონიდან შუამართობის ამორჩევა. მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს როგორ უნდა ააგონ შუამართობი ფარგლითა და სახაზავით. მოსწავლეებს ვაჩვენებთ, რომ მონაკვეთის შუამართობი არის სიბრტყის ყველა იმ წერტილის სიმრავლე, რომლებიც მონაკვეთის ბოლოებიდან თანაბრადაა დაშორებული. (10 წთ) 4 აქტივობა: ჯუფური მუშობა. თვისებების დამტკიცება. (5 წთ) (მოსწავლეებს ურიგდებათ ფორმატის ქაღალდები მათ მოეთხოვებათ ნახაზის გაკეთება დასამტკიცებელი თვისებიდან გამომდინარე მოცემულობის ჩაწერა და თვისების დამტკიცება. ჯგუფის ხელმძღვანელმა უნდა მოახერხოს დავალებების გადანაწილება ისე, რომ ყველა წევრი იყოს ჩრთული მუშაობაში) I ვარიანტი: გაიხსენეთ მართკუთხა სამკუთხედების ტოლობის ნიშნები და მათი გამოყენებით დაამტკიცეთ თვისება: თუ წრფე მონაკვეტის შუამართობია, მაშინ ამ წრფის ნებისმიერი წერტილი ამ მონაკვეთის ბოლოებიდან ტოლადაა დაშორებული. I I ვარიანტი: გაიხსენეთ ტოლფერდა სამკუთხედის თვისება და მისი გამოყენებით დაამტკიცეთ თვისება: მონაკვეთის ბოლოებიდან თანაბრად დაშორებული ნებისმიერი წერტილი ამ მონაკვეტის შუამართობზე ძევს. შესრულებული ნამუშევრები იკვრება კედელზე. პრეზენტაციას თითოეულ ვარიანტზე აკეთებს მასწავლებლის შერჩევით ის ჯგუფი, რომელმაც უკეთესად შეასრულა დავალება. პარალელურად ამავე ჯგუფი წევრი დაფასთან აგებს ნახაზს. სხვა ჯგუფის წევრები სვავენ შეკითხვას მათთვის პრობლემურ საკითხზე. (პრეზენტაციას ეთმობა 3-3 წთ. შეკითხვებს 2-2 წთ) (სულ 10 წთ). 5 აქტივობა: მოსწავლეებს წიგნიდან წყვილებში შესასრულებლად ეძლევათ დავალება #7 და #15 (მონაცვლეობით ერთ წყვილს ერთი ამოცანა) (3 წთ) ამოხსნა მოწმდება დაფასთან. ნახაზი სრულდება "GeoGebra"-ს გამოყენებით. განხილვას ეთმობა (5 წთ) 6 აქტივობა: გაკვეთილის შეჯამება და მოსწავლეთა შეფასება(3წთ) 7. დავალების მიცემა მოკლე კომენტარებით (2 წთ). |
შეფასება | შეფასდება შუამართობის აგების უნარი, მსჯელობა დასაბუთების უნარი, წყვილებში შესრულებული სამუშაო (შუამართობის თვისების გამოყენებით სამკუთხედების ამოხსნის უნარი). შეფასება მოხდება განმავითარებელი კომენტარებით და მიმდინარე განმსაზღვრელი ქულებით. ჯგუფში მუშაობას მოსწავლეები მოახდენენ ურთიერთშეფასების ბარათებით. |
რესურსები | კომპიუტერი, "smartboard", პროგრამა "GeoGebra" |
კომენტარი | მოსწავლეები მუშაობენ ჯგუფურად. ჯგუფში 6 მოსწავლე - სულ 4 ჯგუფი. |
Sunday, May 20, 2012
Wednesday, January 4, 2012
თემა | წერტილის კოორდინატები სიბრტყეზე |
---|---|
მიზნები | |
შედეგები, ესგ-სთნ შესაბამისობა |
|
აქტივობები | |
შეფასება | |
რესურსები | |
კომენტარი |
Subscribe to:
Posts (Atom)